8 dages oplevelsesrejse til Toscana
– næste tur i 2023
Foreløbigt program
Næste tur til det vidunderlige Toscana er først i 2023, så du kan ikke tilmelde dig endnu. Men nedenfor kan du se programmet for den seneste tur. Tilmeld dig vores emailliste nederst på siden for at få besked om nye rejser.
Med forbehold for ændringer
1. dag – Lørdag (fly til PISA)
Mødested: Billund lufthavn (afgangshallen). Mødetid kl. 15.00
Rejselederen afleverer flybilletterne! Vi er checket ind.
Kl. 16.25 direkte fly til Pisa/Toscana med ankomst Pisa kl. 18.40
Bagage: 1 stk. 10 kg. letvægtskuffert/taske – maks 10 kg – 45x25x20 cm + mindre taske/rygsæk – begge dele tager vi med til maskinen.
Transfer til vores 4* Grand Hotel Plaza i centrum af kurbyen Montecatini.
Indlogering i 7 nætter inkl. 4-retters middag hver aften med vin/vand
2. dag – Søndag (kurbyen Montecatini & Alta)
Kl. 08.30 morgenbuffet. Kl. 10.00 bytur gennem Montecatini Terme – Italiens mest berømte og populære kurby. Romerne var de første til at nyde stedets varme kilder og siden har talrige berømtheder, adelige, skuespillere og millionærer hygget sig i denne charmerende by.
Montecatini er et fantastisk sted, når man vil væk fra storbyens larm. Vi kommer bl.a. til `Parco del Terme´ en perle af en oase midt i byen. Ligeledes oplever vi det gamle Montecatini ALTA, som ligger idyllisk på bjergets top. Her boede folket, inden Montecatini Terme blev opdaget som kurby.
Vi besøger dens charmerende kirke og det lokale kirkemuseum.
Fritid til at nyde en stille frokost i byen og her er mange velsmagende egnsretter at vælge imellem. Vi anbefaler Ristorante GUSTI.
Retur med bjergbanen er inkluderet og denne nostalgiske rejse varer ca. 8 minutter. (Husk: Banen holder middagspause mellem kl. 13-15.00).
Herefter tid på egen hånd.
Kl. 19.00 velkomstcocktail i hotellets bar og middag kl. 19.30. Vino Santo – `den hellige vin´, må nydes hver aften efter maden.
3. dag – Mandag – LUCCA
Morgenbuffet fra kl. 08.00 og Kl. 09.30 afgang til LUCCA med bus eller tog, en af de mest fascinerende middelalderbyer i TOSCANA. Vi vandrer gennem den gamle bydels snævre gader med romanske kirker og et forsvarsværk med 11 bastioner og seks byporte.
På turen ser vi den 4 km. lange bymur, som blev anlagt i perioden 1561-1645. Vi kommer til Italiens berømte komponist PUCCINI´s fødehus, samt bl.a. til domkirken San Martino (den hellige Martin) – Mulighed for frokost ved det gamle romerske amfiteater.
Om eftermiddagen retur til hotellet og tid til hygge og afslapning. Hver aften 4-retters middag på hotellet med vin/vand.
4- 7. dag – Tirsdag – Søndag Vinci – Marmorbjergene – Pisa – Siena
Morgenbuffet fra 08.30 alle dage. I Montecarlo besøger vi vindistriktet af samme navn og vi smager vingårdens forskellige vine.
En af dagene kører vi til VINCI, Leonardo da Vincis fødeby. Her besøger vi borgen og udstillingen med geniets opfindelser. Den unge Leonardo var flere hundrede år forud sin tid.
Er vejret til det kører vi en dag til Marmorbjergene og det er her verdens reneste og fineste hvide skulpturmarmor findes. Michelangelo hentede personligt sine marmorblokke her.
Vi besøger Siena, UNESCO verdens kulturarv, der er en af de smukkeste middelalder byer i Italien, beliggende på 3 bakker omkranset af det flotte toscanske landskab. Siena´s rådhus har givet inspiration til rådhuset i København. Vi oplever Piazza del Campo og Palazzo Pubblico. Er man godt til bens kan man bestige det 102 m. høje klokketårn Torre del Mangia (500 trin) og nyde en betagende udsigt over den tidligere bystat, hvor verdens første bank blev grundlagt.
Retur til hotellet i Montecatini Centro. 4-retters afskedsmiddag inkl. vin/vand.
Lørdag – hjemrejse Morgenbuffet
Kl. 11.00 afgang fra hotellet til det berømte skæve tårn i Pisa og Pisa lufthavn På vejen dertil besøger vi det enestående 200 år gamle Museo di Storia Naturale dell` Universitá di Pisa– en uforglemmelig oplevelse. Via Roma 79 – i 56011 CALCI (Pisa)
Kl. 17.30 mødetid i Pisa lufthavn – med flyafgang kl. 19.05 og ankomst Billund kl. 21.20